Odsłon : 4368771

Środowiskowe Ogniska Wychowawcze / Przedszkola / Punkty Przedszkolne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Drukuj Email

RZECZKA 2011

 

W ramach zadania 170 dzieci w wieku szkolnym z miasta Szczecina wyjechało na dwutygodniowe kolonie w góry. Gościliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Warszawianka w Rzeczce. Serdecznie dziękujemy właścicielowi Ośrodka oraz personelowi za gościnę i miłe przyjęcie.

Kolonie odbyły się w 3 turnusach w następujących terminach:

14.07-27.07.2011

28.07-10.08.2011

11.08-24.08.2011

 

Podczas pobytu uczestnicy kolonii zwiedzili wiele ciekawych miejsc województwa dolnośląskiego, zakątki kotliny Kłodzkiej. Uczestnicy zwiedzili kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie – poznali historię kopalni, pracę górnika. Zwiedzili uzdrowisko Jedlinę Zdrój, w którym zjeżdżali ze sztucznego toru saneczkowego. Podziwiali krajobraz Parku Narodowego Gór Stołowych – zwiedzili Błędne Skały – poruszali się po labiryncie skalnym. W Złotym Stoku zwiedzili kopalnię złota, bawili się w poszukiwaczy złota, zobaczyli podziemny wodospad. Koloniści zwiedzili takie miasta jak Kłodzko, gdzie zobaczyli Twierdze Kłodzką, Wambierzyce, uzdrowisko Kudowa Zdrój. Uczestnicy ostatniego turnusu mieli okazję jechać wyciągiem kanapowym w Boguszów-Gorce.

Atrakcji i radości było co nie miaraJJJ

Zwiedziliśmy sztolnie walimskie – podziemne miasta wyryte w skałach, które powstały
w okresie II wojny światowej. Koloniści z pierwszego turnusu zwiedzili również Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy – poznali historię hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

Dzieci, które przyjechały po raz pierwszy na kolonie, przeszły chrzest kolonijny i pasowanie na kolonistę. Wszyscy koloniści wspólnie bawili się na dyskotekach, przy ognisku i przy wieczorach karaoke. Została zorganizowana olimpiada sportowa, pokaz mody, konkurs mam talent, śluby kolonijne. Przeprowadzone zostały konkursy plastyczne, konkurs ekologiczny oraz konkurs czystości. Dla najczystszego pokoju były nagrody..

Z pogadanką na temat bezpieczeństwa w górach i udzielani pierwszej pomocy przyszli Panowie Ratownicy z GOPR-u. Funkcjonariusz Straży Granicznej przedstawił nam charakter pracy żołnierza, pokazał sprzęt oraz umiejętności wyszkolonego psa.

Koloniści i Kolonistki, którzy wykazali się na koloni swoim dobrym zachowaniem, talentem, radością i pozytywnym nastawieniem do życia otrzymali różne nagrody i dyplomy.

No i oczywiście pieszo pokonaliśmy wiele kilometrów szlaków turystycznych po Górach Sowich – polany, łąki, pagórki, wzgórza i lasy JJJ. Zdobyliśmy najwyższy szczyt w tych górach Wielka Sowa 1015m. n.p.m.

Do domów przywieźliśmy oscypki, pamiątki, upominki i miłe wspomnienia….

 

 

Realizacja zadania pn. „ Organizacja wypoczynku letniego z elementami profilaktyki uzależnień, terapii wspomagającej rozwój dziecka dla dzieci z rodzin objętych pomocą MOPR” współfinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin

 

Realizacja zadania z zakresu organizacji wypoczynku letniego w 2011 współfinansowana ze środków Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty pod nazwą „Organizacja wypoczynku  w okresie wakacji w 2011r. dla dzieci i młodzieży szkolnej z województwa zachodniopomorskiego tj. obozów lub kolonie rozwijające zdolności dzieci i młodzieży szkolnej np. sportowe, językowe, muzyczne

 


 


 

Dzieci z terenu Gminy Goleniów w okresie 28.07 – 10.08.2011 wypoczywało w paśmie Gór Sowich w miejscowości Rzeczka. W wypoczynku wzięło udział 15 dzieci w wieku szkolnym.

Podczas pobytu dzieci zwiedziły kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie – poznały pracę górnika, zobaczyły w jakich warunkach pracują górnicy, poznały historię wydobywania węgla, zobaczyły wystawę minerałów i skał. W uzdrowisku Jedlina Zdrój koloniści zjeżdżali na torze saneczkowym z prędkością światła ;) Zdobyli najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę 1015 m n.p.m.  Podziwiali krajobraz górski Parku Narodowego Gór Stołowych – zwiedzali Błędne Skały i wędrowali po labiryncie skalnym.

Wieczorami bawili się przy rytmach muzyki współczesnej i pląsali na dyskoteceJ, biesiadowali przy ognisku, śpiewali na karaoke. Koloniści brali udział w konkursach plastycznych, sportowych, olimpiadzie sportowej, rewii mody, konkursie mam talent, ślubach kolonijnych. Zwiedzili Sztolnie Walimskie – charakterystyczne miejsce dla tego regionu.

Wędrowali po górach zdobywając w pocie czoła wzgórza, polany i lasy J.

Odwiedził nas również funkcjonariusz Straży Granicznej, który przedstawił kolonistom swoją prace oraz sprzęt. Odbył się również pokaz tresury psa szkoleniowego, który służy w Straży Granicznej. Pan Funkcjonariusz zapoznał kolonistów z zadaniami psa tropiącego m.in. ładunków wybuchowych, narkotyków.

Na koniec koloniści otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Realizacja zadania pn. Organizacja form wyjazdowych wypoczynku w okresie wakacji letnich dla dzieci i młodzieży współfinansowana ze środków Gminy Goleniów. 

Rzeczka 30.06.2011 – 13.07.2011

W czasie trwania turnusu odbyły się 2 całodniowe wycieczki w góry prowadzone przez przewodnika. Zwiedziliśmy wówczas Sokolec, sztolnie w Walimiu oraz Wieżę widokową na Wielkiej Sowie. Byliśmy także w Bacówce, gdzie poznaliśmy technologię produkcji oscypka oraz wyprawiania owczej skóry.

Zorganizowane zostały także wycieczki autokarowe  do Włodarza, Nowej Rudy, Jedliny Zdrój, Wambierzyc i podziemnego miasta „Osówka” w Głuszycy. W Jedlinie odwiedziliśmy pałac, w którym mieścił się kiedyś  sierociniec prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Wszyscy Koloniści przeszli chrzest górski. Na zakończenie wręczone zostały akty chrztu, na których widniało obrane przez kolonistę imię związane z górami

W trakcie trwania turnusu koloniści przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali na zorganizowanym apelu. Wykonane przez dzieci w czasie zajęć prace zostały wręczone personelowi na apelu pożegnalnym jako podziękowanie za miłą obsługę i okazywane ciepłe uczucia

Oto kilka wierszy o górach ułożonych przez Kolonistów


 

 

Wyjazd dzieci i młodzieży z Gminy Dziwnów na kolonię socjoterapeutyczną w ramach realizacji zadania pn. „Przeciwdziałanie patologii społecznej w środowisku rodzin zagrożonych alkoholizmem i innymi uzależnieniami, przemocą w rodzinie oraz patologią społeczną na rok 2011” współfinansowany ze środków Gminy Dziwnów w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2011.

Wyjazd dzieci i młodzieży z miasta Stargard Szczeciński w ramach realizacji zadania pn „Organizacja obozów socjoterapeutycznych w tym w szczególności dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym, narkotykowym lub problemem przemocy” współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Stargard Szczeciński w latach 2010-2011.

Pewnego dnia do miejscowości Rzeczka,    przyjechała pewna wycieczka.

Od razu polubiliśmy panią Kierownik,

która robiła także za panią przewodnik

Prowadziła nas w ciekawe zakątki,

a my kupowaliśmy tam różne pamiątki.

Mieliśmy okazję dużo zwiedzić,

a także znajomych odwiedzić.

Poznaliśmy świetnych kolegów i koleżanki,

z którymi możemy pić z jednej szklanki.

Jedzenie w stołówce jest pyszne,

a panie kucharki z pomysłem.

Wszyscy wychowawcy są bardzo fajni,

a my staramy się być dla nich zabawni.

 

Grupa VI

Sudety, to Góry Sowie

każdy to o nich powie.

Kiedy ktoś zobaczy je

od razu śmieje się.

Zielone góry są,

bo bez nich świat by poszedł stąd..

Kiedy człowiek zobaczy je

od razu czerwieni się.

 

Grupa I – dziewczęta

W Górach Sowich fajnie jest

wszyscy bawią się the best.

Już od rana jest zabawa

każdy dzień to fajna sprawa.

Na wycieczki wciąż chodzimy,

na nich świetnie się bawimy.

Zwiedziliśmy już Bacówkę,

Sowia Górę i stołówkę.

Autokarem do Jedlinki

jadą chłopcy i dziewczynki.

Widzieliśmy Zamek w Grodnie,

było ładnie i pogodnie.

Byliśmy też w kopalni,

skąd wyszliśmy cali czarni.

Obeszliśmy stare sztolnie,

gdzie baliśmy się ogromnie.

Chrzest przeszliśmy bardzo dzielnie,

choć baliśmy się piekielnie.

Dzień sportowy już za nami,

ze wszystkimi zabawami.

Co dzień wszyscy malujemy,

a wieczorem balujemy.

Dyskoteka – tańczą dzieci,

a z głośników muza leci.

Karaoke wciąż śpiewamy,

po czym chore gardła mamy.

Jemy tutaj bardzo zdrowo,

i bawimy się wzorowo.

My jesteśmy tu szczęśliwi,

chociaż czasem też leniwi.

Kadrze bardzo dziękujemy

i za rok tu przyjedziemy.

 

 

Program partnerski

Copyright 2010 © www.tpd.szczecin.pl Created by ITPOL - usługi informatyczne szczecin,

Polityka Cookies