Odsłon : 4360108

Środowiskowe Ogniska Wychowawcze / Przedszkola / Punkty Przedszkolne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Drukuj Email

Kolonia z elementami profilaktyki w Łukęcinie w okresie od 02.07.13r. do 11.07.2013r.


W czasie trwania kolonii zapewniono dzieciom bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek z uwzględnieniem zajęć profilaktycznych i socjoterapeutycznych skierowanych na integrację, wyrabianie nawyków osobistej odpowiedzialności każdego uczestnika za własne życie i zdrowie. Promowano zdrowy styl życia i uczono sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Ukazywano alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu w sposób twórczy i konstruktywny.

Na kolonię socjoterapeutyczną w Łukęcinie zakwalifikowano 80 dzieci w przedziale wiekowym od 7 do 15 lat. Dzieci pochodziły z ubogich dzielnic poprzemysłowych i zaniedbanych – Szczecin Prawobrzeże, Zachód, Kołbaskowo, Nowe Warpno oraz Police.

Zorganizowano wycieczki autokarowe do Wolina – na warsztaty rzemieślnicze w wiosce Wikingów i Rewala do parku Wieloryba. Były także w Trzęsaczu, skąd podziwiały ruiny zamku. W czasie trwania turnusu koloniści mieli okazję uczestniczyć w lekcji przyrodniczej słuchając o życiu egzotycznych zwierząt. Nie zabrakło też kilku okazów gadów (pyton, boa, żółwie, salamandry itp.) Młodzież starsza wzięła też udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez Wiesława Pyzalskiego – absolwenta Instytutu Edukacji Muzycznej w Kielcach pt. „Ojczyzno Ma”. Wszyscy uczestnicy kolonii, wzięli też udział w pokazach iluzji. Sami też uczyli się różnych sztuczek.

Atrakcją były pokazy prewencji policji. Policjanci ze Szczecina zorganizowali kolonistom zawody sportowe i zręcznościowe, przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i zachowania bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Koloniści przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali na zorganizowanym ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek. W ramach integracji i odreagowania napięć organizowano muzykoterapię poprzez zabawy taneczne – dyskoteki. Organizowano warsztaty z elementami artterapii. Wykonane przez dzieci w czasie zajęć prace zostały wręczone personelowi na apelu pożegnalnym jako podziękowanie za miłą obsługę i okazywane ciepłe uczucia.

Kierownik kolonii profilaktycznej

Barbara Kubat

Wiersze i piosenki ułożone przez wychowawców i kolonistów:

Nasi drodzy Koloniści

Dziś żegnamy już Was wszystkich.

Dziesięć dni szybko zleciało.

Wiele wspomnień pozostało.

Słońce ciągle nam świeciło,

Spędzać czas nam było miło.

Raz na plaży, raz na lodach,

Że już koniec – wielka szkoda.

Pożegnania nadszedł czas,

Więc ściskamy mocno Was.

I z nadzieją zostawiamy,

Że za rok się znów spotkamy!

 

Program partnerski

Copyright 2010 © www.tpd.szczecin.pl Created by ITPOL - usługi informatyczne szczecin,

Polityka Cookies