Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

PFRON


Od  kwietnia 2023 rozpoczęła się realizacja projektu "Grajcie w Zespole Downa!" w ramach konkursu PFRON "Działamy razem", współfinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dofinansowania ze środków budżetu państwa.

Rekrutacja beneficjentów została przeprowadzona w ramach Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa "Iskierka" w Szczecinie na ul. Parkowa 64u. 
Poniżej zajęcia terapeutyczne realizowane w ramach projektu "Grajcie w Zespole Downa":
 • Integracja sensoryczna SI
 • Taniec
 • Multisensoryka
 • Terapia ręki
 • Kinezjologia edukacyjna
 • Stymulacja funkcji poznawczych
 • Wzmacnianie rozwoju ruchowego
 • Funkcjonalna osteopatia i integracja
 • Aktywność matematyczno-przyrodnicza
 • Program Aktywności Knillów
 • Kulinarna Akademia
 • Rytmika
 • Joga terapeutyczna
 • Edukacja seksualna
 • Teatralne puzzle
 • Opieka nad uczestnikami między zajęciami
 • Wyprawy eksperymentalne
 • Arteterapia

Relacja z zajęć

Wyprawy Eksperymentalne

W ramach tego projektu podopieczni uczestniczą w różnorodnych zajęciach terapeutycznych, w tym w wyprawach eksperymentalnych.
Na ostatniej wyprawie Iskierek obecny był gość specjalny. Pan Tomasz Romanowski, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi półśredniej i średniej. Było dużo śmiechu i radości ze wspólnych ćwiczeń i zabawy. Iskierki miały okazję wykonywać różne ćwiczenia sprawnościowe. Ten dzień był naprawdę pełen energii i sportowej pasji!
Kolejne wyjście Iskierek odbyło się nad malowniczym Jeziorem Szmaragdowym. Tam, edukacja przyrodnicza została połączona z aktywnościami plastycznymi i sportowymi.

Wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji. Imponująca kolekcja pojazdów to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli komunikacji. Podczas wyprawy uczestnicy poznali historię szczecińskiej komunikacji i obejrzeli eksponaty miejskie, tramwajowe oraz autobusowe. Wszyscy zachwycaliśmy się wyjątkowymi modelami samochodów i motocykli, wśród których znajdują się też pojazdy prototypowe, takie jak- Iskra, Wszędołaz czy bolid wyścigowy. Uczestnicy podczas wyprawy korzystali również z interaktywnej części Muzeum. Mogli samodzielnie wykonywać przeróżne eksperymenty i doświadczenia, a także wchodzić do większości pojazdów i poczuć się jak kierowcy w tamtych czasach. 

26 listopada - wyjście do kina na film "Życzenie”. Życzenie to pełna przygód animowana historia na którą zabraliśmy naszych podopiecznych. Każdy z nas znalazł tu coś dla siebie. Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca. W drodze powrotnej dzieci dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami z obejrzanego filmu. Na miejscu, natomiast uczestnicy przygotowali i z apetytem zjedli zdrową sałatkę.

Wyjście do magicznej restauracji. Mówi się, że czyny są ważniejsze niż słowa. Zdanie to jest niezwykle uniwersalne i sprawdziło się w dzisiejszej wyprawie. Wdrażaliśmy zasady dobrego zachowania w restauracji. W bogatym menu nasi uczestnicy znaleźli wiele smakowitości. Wszystko w towarzystwie czarów,  eliksirów i unoszącej się w powietrzu magii.

Kręgielnia. Pierwsza wyprawa w 2024 roku odbyła się na kręgielnię. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem w postaci pysznej pizzy. Było super!
 
​​​​​​​Projekt realizowany w ramach konkursu PFRON "Działamy razem" i dofinansowany z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”. ​​​​​​​

Terapia stymulacji funkcji  komunikacyjnych

Październikowe zajęcia stymulacji funkcji komunikacyjnych przebiegły pod znakiem zabaw rytmami i jesiennych kolorów. Jesień ma tyle pięknych, ciepłych barw.

Projekt realizowany w ramach konkursu PFRON "Działamy razem" i dofinansowany z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.

Kinezjologia edukacyjna

Ćwiczenia:
 • Wymiaru koncentracji-jazda na rowerku i jednoczesne łapanie i rzucanie piłeczki,
 • Koncentracji i stabilizacji,
 • Koncentracji rzuty piłeczkami do celu.
​​​​​​​Projekt realizowany w ramach konkursu PFRON "Działamy razem" i dofinansowany z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”. ​​​​​​​

Sztukateria

W listopadzie stworzyliśmy plakat do akcji Biała Wstążka - stop przemocy w internecie. Bardzo mocno skoncentrowaliśmy nasze działania na przygotowaniu spektaklu Trochę Poświęcenia. Stworzyliśmy swoje stroje, całą scenografię oraz intensywnie próbowaliśmy wgryźć się w temat. Nareszcie 23 listopada odbyła się Premiera. Było wspaniale.

Projekt realizowany w ramach konkursu PFRON "Działamy razem" i dofinansowany z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.

Akademia kulinarna

W ramach zajęć z akademii kulinarnej podopieczni przygotowali koktajle na imprezę karnawałową.

Projekt realizowany w ramach konkursu PFRON "Działamy razem" i dofinansowany z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.

Zakończone projekty


Projekt pn. ”Iskierki bez barier” był dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 03.31.2023.

Jego celem jest zwiększenie samodzielności oraz integracji społecznej 50 osób niepełnosprawnych zrzeszonych w Placówce Specjalistycznej Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa „Iskierka” w Szczecinie. Projekt realizowany jest w placówce TPD przy ul. Parkowej 64/U2 w Szczecinie. Beneficjenci to głównie osoby z Zespołem Downa systematycznie uczestniczące w procesie usprawniania, z terenu Szczecina oraz powiatów. 

Realizacja projektu pozwala na stwarzanie odpowiednich warunków dla rozwijania samodzielności i zaradności życiowej, ciągłości podejmowanych działań, ich modyfikację pod kątem aktualnych umiejętności i możliwości uczestników zgodnie z IPD, podczas prowadzonych w grupach dostosowanych wiekowo zajęć.

Rekrutacja 50 beneficjentów następuje poprzez zgłoszenie uczestnika  w wieku od 0 do 18 r.ż. oraz powyżej 18 r.ż. przez opiekuna prawnego do PWD TPD „Iskierka” oraz przedstawienie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. W sytuacji dostępności miejsca w grupie przedszkolnej, szkolnej, dorosłych, przeprowadzana jest wstępna diagnoza kwalifikująca beneficjenta na odpowiednie formy wsparcia, takich jak:

 1. Cookart zajęcia kulinarne - Agnieszka Gocłowska,Agnieszka Żmudzińska
 2. Przyroda się liczy, 4 pory roku z matematyką - Agnieszka Żmudzińska
 3. Świadomość ciała, kontakt, komunikacja - Agnieszka Żmudzińska
 4. Teatralne laboratorium - Michał Krzywaźnia
 5. Terapia ręki - Aleksandra Zelmachowicz
 6. Wyprawy eksperymentalne - Aleksandra Zelmachowicz, Michał Krzywaźnia, Agnieszka Gocłowska
 7. Opieka dla dzieci między zajęciami - Aleksandra Zelmachowicz
 8. Rytmika z elementami arteterapii - Danuta Wojciechowska
 9. Terapiafunkcji komunikacyjnych - Małgorzata Szmajda,AnnaPadiasek
 10. Rehabilitacja ruchowa z elementami osteopatii - Dorota Dębicka-Chmura
 11. Zdrowy kręgosłup - Dorota Dębicka-Chmura
 12. Stymulacja procesów poznawczych - Anna Szipluk
 13. Gimnastyka umysłu - Katarzyna Mucha
 14. Integracja sensoryczna SI - Magdalena Jędrzejewska
 15. Spotkania z edukatorem seksualnym - Magda Iwan
 16. Spotkania z jogą - Beata Nowak
 17.  Wsparcie psychologiczne - Anna Borysiewicz
 18. Logorytmika
 19. Zajęcia taneczne - Szymon Kalinowska DANCECLUB

Plan Zajęć
01.04.2021r.-31.03.2022


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie realizuje projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego.
 

„Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych”
 

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności 45 osób z Zespołem Downa z terenu województwa zachodniopomorskiego, w Placówce Specjalistycznej wsparcia dziennego "Iskierka" Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie, przy ul. Parkowej 64U/2.

Realizacja 13 form wsparcia dla osób z Zespołem Downa:

 1. Stymulacja neurofizjologiczna - prowadzi terapeutka Dorota Dębicka-Chmura
 2. Kinezjologia edukacyjna - prowadzi terapeutka Katarzyna Mucha
 3. Rehabilitacja ruchowa - prowadzi terapeutka Dorota Dębicka-Chmura
 4. Logoterapia - prowadzi terapeutka Anna Padiasek i Małgorzata Szmaja
 5. Sensoplastyka - prowadzi terapeutka Aleksandra Zelmachowicz
 6. Terapia metodą Knilla - prowadzi terapeutka Agnieszka Żmudzińska
 7. Integracja sensoryczna - prowadzi terapeutka Magdalena Jędrzejewska ​​​​​​​
 8. Muzykoterapia - prowadzi terapeutka Agnieszka Seroczyńska
 9. Zajęcia teatralne - prowadzi terapeuta Michał Krzywaźnia
 10. Taniec - prowadzi terapeutka Agnieszka Pawłowska
 11. Warsztaty kulinarne - prowadzi terapeutka Agnieszka Żmudzińska
 12. Wyprawy eksperymentalne - prowadzi terapeutka Agnieszka Żmudzińska, Agnieszka Gocłowska, Aleksnadra Zelmachowicz ​​​​​​​
 13. Warsztaty "Radzę sobie sam" - prowadzi terapeutka Magdalena Korzeniecka

Relacja z zajęć

Joga

W ramach projektu odbywa się szereg zajęć terapeutycznych, w tym zajęcia jogi prowadzone przez mgr Beatę Nowak. Uczestnicy mają wiele frajdy i uczą się nowych ćwiczeń oraz większej świadomości własnego ciała. Trening mięśni głębokich, relaks i obniżanie napięcia pomagają uzyskać dobre samopoczucie. 

„Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu i zobaczyć, co się stanie. Nasze dzieci ze stowarzyszenia nie mają w słowniku słowa problem, zastępują go wyzwaniem”. — Beata Nowak 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Pory roku

Pory roku w naturalny sposób wyznaczają naszą aktywność. Wprowadzenie więc w tak naturalne ramy, treści związanych z matematyką, pozwala dziecku lepiej przyswoić trudniejszy materiał. Wykorzystywane pomoce dydaktyczne- nierozerwalnie związane z daną pora roku- to konkret, na którym powinno się pracować z dzieckiem.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


COOKART

Gotowanie to proces... Umiejętne wybranie produktów, odpowiednie przygotowanie zakupionych specjałów i równie ważne przedstawienie potrawy, czyli jej podanie to elementy tego procesu, a w zasadzie sztuki. Ale jest coś, co jest wartością dodaną i dzieje się równolegle. To wartość społeczna aktywności, jaką jest wspólne gotowanie w grupie. To naturalne zdobywanie najważniejszych umiejętności społecznych, dających poczucie sprawczości i samodzielności.

W czasie warsztatów kulinarnych COOKART nasi uczestnicy mają okazję nie tylko poznać zdrowe potrawy, ale także i je sami przygotować. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne, zwłaszcza że kolorowe warzywa zachęcają do komponowania własnych tortilli, a wszystkim dopisują humory.

W czasie zajęć kulinarnych nie tylko uczymy się przygotowywać potrawy, ale i dobrze się bawimy oraz uczymy współpracować. Na naszych zajęciach stawiamy na zdrowie, smak i kolor.

Grupowe zajęcie kulinarne mają na celu kształtowanie zaradności życiowej i umiejętności kulinarnej z zachowaniem zasad BHP. 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Świadomość ciała, kontakt, komunikacja

Zajęcia prowadzone metodą Knillów to przede wszystkim dzielenie  przestrzeni z innymi i nawiązywaniu dzięki temu bliskiego kontaktu, który jest fundamentem do nabywania świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej, a tym samym lepszego komunikowania się z innymi w tejże przestrzeni.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Trening funkcji komunikacyjnych

Podczas zajęć dzieci uczą się doskonalenia umiejętności zadawania pytań. Przeprowadzane są ćwiczenia w zakresie rozumienia tekstów, kształtowana jest świadomości następstwa czasowego. Odbywają się ćwiczenia analizy i syntezy sylabowo-głoskowej wyrazów oraz ćwiczenia pamięci słuchowej i budowanie wypowiedzi słownej na podstawie materiału obrazkowego.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Opieka między zajęciami

W ramach projektu pn. „Iskierki bez barier” realizowanego ze środków PFRON zorganizowana jest dla dzieci opieka między zajęciami. Czas przed i po zajęciach terapeutycznych jest organizowany dla dzieci w różnym wieku tak, aby sprzyjał rozwojowi w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. Czas wolny w placówce daje dzieciom możliwość wspólnej zabawy, nawiązywania relacji rówieśniczych. Forma spędzania czasu przez dzieci jest bardzo różnorodna i atrakcyjna dla każdego podopiecznego. 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Terapia ręki

Terapia ręki polega na usprawnianiu precyzyjnych ruchów dłoni i palców mających na celu zaangażowanie całej kończyny górnej do wykonywania różnorodnych zadań. Najważniejszym zadaniem to osiągnięcie przez dziecko samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego tj. ubieranie się, spożywanie posiłków. Dobrze kształtująca się motoryka ręki jest także potrzebna do tego, by dziecko mogło opanować umiejętności przedszkolne i szkolne: rysowanie, malowanie, wycinanie nożyczkami czy pisanie.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne to nie tylko wysiłek fizyczny, który wspiera rozwój oraz koordynację ruchową, to także wspaniała rozrywka i możliwość kreatywne przedstawiania siebie. Podczas zajęć każdy z tancerzy jest traktowany indywidualnie i wspierany w prezentacji swoich umiejętności nabywanych na zajęciach. Taniec to sztuka, która wymaga wyobraźni i kreatywności, a także sport, który rozwija ciało, poprawia sylwetkę, balans, koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie. 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Integracja Sensoryczna

Na zajęciach z integracji sensorycznej m.in. kształtujemy równowagę, stymulujemy układ przedsionkowy oraz rozwijamy koordynacje wzrokowo-ruchową. 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.
 

Teatralne Laboratorium

Grupa młodych adeptów sztuki teatralnej w ramach Teatralnego Laboratorium odbywa podróż w świat własnej wyobraźni. Budując etiudy teatralne przy pomocy własnych rąk i stóp, bądź tworząc w parach ciekawe obrazy, poszukują możliwości wyrażenia siebie i swoich emocji. Przy pomocy magii Teatru poznają siebie na nowo. 

Podczas pracy indywidualnej przełamują bariery związane z występami przed publicznością. Natomiast pracując w mniejszych grupach, uczą się dostrzegać innych oraz reagować na ich potrzeby. Ile radości sprawiło nam tworzenie scen, gdzie przy wykorzystaniu zabaw z kubkami można było mówić o swoich uczuciach i obserwacjach świata. 

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Rytmika

Rytmika z elementami arteterapii, to zajęcia niosące radość, obniżenie napięcia emocjonalnego, zadowolenie z kontaktów z innymi dziećmi. Dużo ruchu, elementy tańca, gra na instrumentach perkusyjnych, malowanie przy muzyce to nieodłączne elementy powyższych zajęć.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.


Terapia logopedyczna

Zajęcia „Stymulacja rozwoju mowy i komunikacji z wykorzystaniem metody werbo-toalnej” są prowadzone w ramach terapii logopedycznej.

Metoda opiera się na korzystaniu z makroruchów (ruchów całego cała) i przełożeniu ich na mikroruchy (ruchy narządów artykulacyjnych) z wykorzystaniem ćwiczeniach fonetycznych z wykorzystaniem konkretnych rekwizytów.

Podczas ruchu danego przedmiotu jest wypowiadana przyporządkowana mu głoska. Logopeda łączy ruch ciała i rytm muzyczny. Dziecko w przyjemny sposób ma możliwość nauczenia się i doskonalenia umiejętności komunikacji werbalnej.

Projekt pn. "Iskierki bez barier" jest dofinansowany ze środków PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.

Gimnastyka umysłu
Na zdjęciach możecie zobaczyć ćwiczenia naszych iskierek w koordynacji wzrokowej, ruchowej oraz słuchowej.
 • Jazda na rowerku;
 • Chodzenie po ścieżce terapeutycznej;
 • Rzuty obręczami do celu z wiszącej belki;
 • Oburęczne granie na instrumentach;
 • Chodzenie na bieżni;
 • Oburęczne odbijanie piłki wiszącej na sznurku.
Zajęcia prowadzi terapeuta, Katarzyna Mucha. 

Projekt pn. „Iskierki bez barier” jest dofinansowany ze środków PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.

Stymulacja rozwoju i komunikacji w ramach projektu „Iskierki bez barier”.

Zajęcia prowadzone indywidualnie, oparte są na metodzie glottodydaktycznej. Celem zajęć jest kształtowanie umiejętności konstrukcji zdania i budowania wypowiedzi słownej w formie zdania. 

Dziecko utrwala pojęcie głoski, struktury sylaby i wyrazu. W oparciu o te fundamenty dokonuje budowy zdań. Ćwiczenia przebiegają z zachowaniem zasady stopniowania trudności do indywidualnych możliwości dziecka. 

Projekt pn. „Iskierki bez barier” jest dofinansowany ze środków PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadania zleconego. Realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ZOR w Szczecinie od 01.04.2021 do 31.03.2023 r.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk