Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

"Żółty Talerz"O programie

Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci stworzony przez Kulczyk Foundation poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy też w domu rodzinnym. Program realizowany jest przy współudziale największych polskich organizacji pozarządowych a także placówek szkolnych i przedszkolnych. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci bierze udział w programie już po raz piąty! To ogromne wsparcie dla naszych dzieci i przyjemnośc być partnerem tak szlachetnej akcji. 

W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli środki finansowe na realizację czterech strategicznych celów:

  • Więcej dzieci jedzących w stołówce;
  • Lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie;
  • Mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci;
  • Łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu;

Od września 2022 w VII edycji programu Żółty Talerz uczestniczy 14 Placówek Wsparcia Dziennego oraz 1 przedszkole.

Zasady działania programuDzięki udziale w programie i wsparciu ze strony Kluczyk Foundation, każdego dnia podejmujemy wyzwania, które realizują pozostałe założenia organizatorów tj.:

  • Należy mówić o żywieniu wszystkich dzieci w miejsce stygmatyzującego „dożywiania”.
  • Dziecko zje dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało.
  • Także samo dziecko, jeśli damy mu taką wiedzę, może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie!
 
20201022_112438.jpg


We wrześniu 2020 rozpoczęła się już V edycja programu. Każdego dnia w 93 środowiskowych ogniskach wychowawczych oraz PWD TPD dzieci otrzymają posiłki. W województwie zachodniopomorskim w programie weźmie udział 15 placówek TPD ZOR Szczecin oraz 13 placówek wsparcia dziennego podległych pod Oddział Okręgowy w Koszalinie.

Dzieci będą miały możliwość przyrządzenia swoich własnych posiłków, korzystając z listy produktów Żółtego Talerza. Lista ta jest sporządzona na podstawie rekomendacji specjalistów z Instytutu Nauk Żywieniu Człowieka SGGW. Dzięki programowi Żółtego Talerza oprócz smacznych posiłków, dzieci oraz ich wychowawcy będą mogli wziąć udział w warsztatach i szkoleniach ze zdrowego odżywiania.

W 2020 roku, dzięki programowi udało się przygotować 900 paczek dla potrzebujących wsparcia rodzin w miesiącach lockdown-u spowodowanym COVID-19.

 

Skorzystaj z bezpłatnych materiałów


Efekt Domina. Grupa dla nauczycielek i nauczycieli


„Efekt Domina to grupa dla nauczycielek i nauczycieli. Jest to miejsce dla ludzi, których łączy przekonanie, że każdy z nas może na co dzień uruchamiać pozytywny Efekt Domina. Szczególnie działając w edukacji, możemy naprawdę zmieniać świat: każde dziecko, które spotkamy na swojej drodze, może czynić więcej dobra, być bardziej empatyczne i swoim szacunkiem do drugiego człowieka potwierdzać jego godność.

Jeszcze w listopadzie Kulczyk Foundation planuje zorganizowanie spotkań online, podczas których zaprezentowane zostaną wybrane materiały edukacyjne, aktualne i niezwykle przydatne w kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy.

Dołącz do grupy. 

Do czego mają prawo dzieci?

Każde dziecko, bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość itd. wymaga szczególnej opieki i ochrony, a rolą dorosłych jest wspieranie go w rozwoju, z poszanowaniem jego godności, tożsamości, prywatności. Warto podkreślić, że to nie tylko obowiązek rodziców, ale w ogóle dorosłych. Szczególną więc rolę mają tu do odegrania nauczyciele, którzy nierzadko są powiernikami, przewodnikami, wzorami do naśladowania, ale też tymi dorosłymi, którzy dzięki częstemu kontaktowi są w stanie zauważyć niepokojące sygnały płynące ze strony dziecka.

Pobierz scenariusz lekcji, przygotowany przez Kulczyk Foundation, w tym temacie. Pobierz tutaj.


Ponad stereotypy


Czasem wystarczy rzut oka na mijaną na ulicy osobę i wydaje nam się, że wiemy już o niej wszystko, a przynajmniej bardzo dużo... Kim jest, co powinna robić, a co robi nie tak. Skąd nam się to bierze? Co takiego się w nas uruchamia, że tak łatwo przychodzi nam włożenie kogoś w określoną szufladkę? Przedstawiamy nową broszurę tematyczną.


Pobierz plakaty i broszury, przygotowane przez Kulczyk Foundation, o tym jak wzmacniać dziewczynki i chłopców.
Pobierz tutaj.

Pisać można dużo...
Zobacz jak program realizuje się w naszych placówkach

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk