Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

Wizyta młodzieży z zespołem Downa z Bośni i Hercegowiny

W ubiegłym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć młodzież z zespołem Downa. Miniony tydzień był pełen atrakcji, które na pewno na długo zostaną w pamięci naszych gości.

Wizyta integracyjna na Pomorzu Zachodnim sfinansowana ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego #PomorzeZachodnie

W poniedziałek podopieczni zwiedzili między innymi Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Następnie, Specjalistyczna Placówka TPD dla dzieci i młodzieży z Zespołem Downa ciepło przyjęła grupę, przeprowadzając z nią zajęcia artystyczne i wiele innych.

We wtorek, zaraz po zakwaterowaniu w Mielnie, grupa poznała morskie atrakcje naszego regionu, takie jak panorama Mielna, pomnik Morsa, kanał Jamneński i wiele innych. Zwieńczeniem atrakcji było ognisko z kiełbaskami.

Środa również była pełna wrażeń. Podczas wycieczki, pod kierunkiem przewodnika zapewnionego przez Polską Żeglugę Morską, grupa miała okazję podziwiać niezwykłe miejsca Szczecina, m.in. Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Wały Chrobrego czy imponujący Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. 
Ponadto wykazała się artystycznie, biorąc udział w warsztatach kreatywno-plastycznych w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie, otrzymując na sam koniec certyfikaty.
Wspaniałym zwieńczeniem dnia była wizyta w Pałacu Młodzieży, gdzie odbyły się wspólne zajęcia muzyczno-teatralne, które były kolejnym spotkaniem z Kołem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa TPD. 

W czwartek podopieczni odwiedzili Komendę Policji Zachodniopomorskiej. Grupa poznała opiekuna z psem służbowym, który przedstawił odwiedzającym swojego podopiecznego i opowiedział, na czym polega jego praca i zadania. Młodzież miała również możliwość zapoznania się ze sprzętem policyjnym.

Następnie grupa udała się do Morskiego Centrum Nauki aby zobaczyć fascynujące wystawy i interaktywne eksponaty.

Piątek był ostatnim dniem pobytu naszych gości. 
Odbyła się wówczas projekcja filmu “Some New Broadway”, opowiadającym o losach sześciu osób z zespołem Downa w Bośni i Hercegowinie, które pokonują liczne przeszkody. 
Za odwiedziny na Pomorzu Zachodnim podziękował Pan Przemysław Włosek, Sekretarz Województwa, Prezes Zachodniopomorskiego TPD Zygmunt Pyszkowski oraz Przewodnicząca Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa TPD Pani Marzanna Kuszyńska.
Za fantastyczne przyjęcie młodzieży podziękowała Ambasador Bośni i Hercegowiny w Warszawie Pani Koviljka Špirić oraz konsul Honorowy Bośni i Hercegowiny w Szczecinie Pani Julia Sienkiewicz.
Pani Ambasador otrzymała od Zachodniopomorskiego TPD tytuł Ambasadora Dzieci, za międzynarodową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Akcentem wieńczącym wizytę naszych gości było ognisko w miejscowości Drogoradz, realizowane przez Pana Marcina Kaźmierczaka z Fundacji Safer.

powrót

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk