Wrzesień pełen wrażeń w Placówce Wsparcia Dziennego w Łące
Wrzesień w Placówce Wsparcia Dziennego w Łące rozpoczęliśmy przywitaniem nowego roku szkolnego. Po wspaniałych i pełnych radości wakacjach przyszedł czas na szkołę i naukę. Dzieci powoli przyswajają nową rzeczywistość. W związku z tym w placówce działamy pełną parą. Działo się u nas wiele, więc zapraszam do lektury!
Oprócz zabaw sportowo-ruchowych, które poprawiają dziecięcą koordynację, sprężystość stawów i mięśni, zwiększają odporność na urazy oraz zapobiegają wadom postawy, odbywały się także zajęcia, na których pracowaliśmy kreatywnie i twórczo. Stworzyliśmy m.in. wiatromierz, który dzieci wykorzystały potem w praktyce. Dzieci zobaczyły za pomocą własnoręcznie wykonanego wiatromierza, w jakim kierunku oraz z jaką siłą wieje wiatr. Wiatromierz pomógł poznać dzieciom kierunki, mogły je nazwać, a także wskazać.
Innego dnia zajęliśmy się ciekawą, kreatywną i przede wszystkim pachnącą czynnością. Ze wspaniałych zbiorów, jakie pojawiły się w placówce (zawdzięczamy je wspaniałej Pani Kierownik Aurelii) mogliśmy stworzyć woreczki zapachowe, które zawierały suszoną lawendę i ziarna różnorodnych zbóż. Zapach, jaki unosił się w placówce podczas zajęć, był wspaniały, kojący i uspokajający. Dzieci ze skupieniem i w dobrych nastrojach tworzyły swoje woreczki zapachowe, które potem mogły wręczyć komuś z rodziny. Podopieczni nie mieli problemów z wykonaniem woreczków, wspaniale sobie poradziły. Zajęcia miały na celu przede wszystkim wspieranie zdolności manualnych i samodzielności, a także wzmacnianie wiary we własne możliwości. W zajęciach pojawiły się także elementy sensoplastyki, dzięki którym dzieci mogły zaznajamiać się ze światem poprzez doświadczanie zmysłami- dotykiem, zapachem, słuchem i wzrokiem. Ziarenka, które znalazły się naszych woreczkach, mogliśmy również wykorzystać w innych zabawach i licznych pracach plastycznych m.in. w technice przyklejania ziarenek i tworzenia z nich pięknych obrazów.
15 września w związku z Dniem Kropki, który jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy dzieci stworzyły obrazy namalowane farbami za pomocą dłoni i folii bąbelkowej, która pokryta farbą i odbita na kartce papieru wygląda jak kropka. Ile przy tym było śmiechu i radości, a ręce można zawsze umyć! Prace dzieci kojarzyły nam się z odlatującymi do ciepłych krajów ptakami, a co za tym idzie — z żegnającym nas latem.
Na zajęciach w placówce pojawiła się także technika, która związana jest z sensoplastyką, a mianowicie malowanie farbami poprzez woreczki strunowe — malowanie w woreczku. Prace dzieci nawiązywały do zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Szablony liści oraz dobór odpowiednich kolorów farbek wprowadziły dzieci w przed jesienny nastrój. Niezależnie od wieku każde dziecko mogło brać w zajęciach aktywny udział.
Placówka pamiętała także o sprzątaniu świata, czyli corocznej ogólnopolskiej akcji, która ma na celu edukację odpadową oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Tegoroczny 28 finał akcji nosi nazwę „Myślę, więc nie śmiecę". Nasze dzieci także zapoznały się z akcją i jej założeniami oraz wspólnie wykonały piękny plakat z własnym hasłem - „Dbaj o Ziemię, jak o swoją rodzinę!”
W trosce o emocjonalny rozwój naszych podopiecznych wraz z nimi wykonaliśmy kolorowe emotikony oraz nazwaliśmy całą gamę emocji, jakie towarzyszą nam na co dzień. Urządziliśmy burzę mózgów, w której każdy mógł wykazać się pomysłowością. Dzięki naszej pracy powstał box emocji. Ma on za zadanie przechowywać nasze emocje, gdy znajdujemy się w placówce. Jeśli dzieci mają ochotę, to mogą się tymi emocjami podzielić z resztą grupy w atmosferze wyrozumiałości i akceptacji. Nawet jeśli nie są to do końca pozytywne i przyjemne uczucia. W przypadku gdy ktoś boryka się z trudnymi dla siebie emocjami, nie potrafi ich nazwać, to wtedy przychodzi mu z pomocą box emocji.
Pamiętajmy o tym, że dziecko bardzo często nie potrafi bezpośrednio mówić o swoich problemach emocjonalnych, dlatego demonstruje je poprzez niedostosowane zachowanie. Unikajmy hamowania i zaprzeczania emocjom dziecka. Starajmy się uświadomić dziecku, że może ono odczuwać złość czy lęk, nie może jednak pod ich wpływem krzywdzić innych osób lub niszczyć przedmiotów. Oczywiście dotyczy to również nas samych, gdyż przeróżne emocje towarzyszą także nam dorosłym, a więc zwróćmy uwagę na to czy nasz nastrój nie wpływa na sposób postępowania z dzieckiem i jego ocenę.
Pozdrawiamy z Łąk i do zobaczenia wkrótce.
Wychowawca, Kinga Jankowska
Ciekawe rozmowy w Placówkach Wsparcia Dziennego w Łobzie i Sadlnie
W tym tygodniu w PWD w Łobzie rozmawialiśmy ze starszą grupą naszych podopiecznych na temat najważniejszych wartości w życiu. Podczas robienia listy zgodziliśmy się wspólnie, że w życiu najważniejsze jest: zdrowie, przyjaciele, pasja, odpoczynek, wolność oraz na pierwszym miejscu rodzina. - Pozdrawiamy ciepło dzieci z Łobza
Dzieci z PWD w Sadlnie wraz z wychowawcą rozmawiały na temat jak żyć zdrowo. Następnie wraz z nowo uzyskaną wiedzą wykonaliśmy rysunki pod hasłem „Żyję zdrowo i wesoło”.
Placówka Wsparcia Dziennego w Suchanówku
Pierwszy dzień jesieni natchnął podopiecznych PWD z Suchanówka do stworzenia artystycznej kreacji. Wykorzystaliśmy nazbierane na spacerze kolorowe liście, kasztany, szyszki oraz jarzębinę, aby powstała piękna jesienna suknia. Uzupełnieniem zajęć w placówce było wykonanie farbami plakatowymi kolorowych drzew, które zdobią teraz ściany naszej świetlicy. Następnie wyszliśmy na pobliski plac rekreacyjny, gdzie wspólnymi siłami rozpaliliśmy ognisko. Nasi wychowankowie mogli liczyć na ciepłe kiełbaski, pieczone ziemniaki oraz chrupiący chlebek.
Wspomnienia z wakacji Placówek Wsparcia Dziennego w Ińsku
Na pożegnanie wakacji PWD w Ińsku wyjechały na wycieczkę do Aquaparku. Choć początkowo padał deszcz, to potem pogoda się rozpromieniła. Już podczas pierwszych zabaw wyjrzało słońce i mogliśmy przy okazji się opalić. Uciechom wodnym nie było końca. Był również czas na kupno pamiątek, pyszny obiad i deser. Wakacje pożegnane na wesoło!