Placówka Wsparcia Dziennego w Golinie wybrała się w wirtualną podróż do lasu. Rozmawialiśmy o drzewach liściastych i iglastych. Zastanawialiśmy się, jak liście na jesień zmieniają kolor oraz nad tym co robią leśne zwierzęta w ten jesienny czas. Następnie podopieczni wyczarowali przepiękne zwierzątka z liści.
Pozdrawiam, Dróżdż Patrycja — wychowawca w Placówkach Wsparcia Dziennego w Trzebiatowie i Golinie.
Październik był dla nas miesiącem wyjątkowo pracowitym, ponieważ miał się odbyć „Straszny Bal Przebierańców". Musieliśmy przygotować naszą salę na ten wyjątkowy dzień i całkiem nieźle nam poszło. Odwiedziliśmy Dyniowe Pole, robiliśmy duchy z balonów i waty, straszne łańcuchy, przeróżne dynie i pysznie straszne ciastka. Na Balu było mnóstwo konkursów, karaoke, tańce, malowanie twarzy, zagadki i pyszny poczęstunek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików z balu na stronie Facebook placówki! (link w tytule)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików z balu na stronie Facebook placówki! (link w tytule)
Kasztanowe Gry
Październik przywitał nas piękna jesienną pogodą, która zainspirowała nas do stworzenia naszej jesiennej wystawy. Kilka dni gromadziliśmy skarby i dary jesieni, które przedstawiają jesień w jej najlepszym wydaniu. Na wystawie nie mogło zabraknąć: kasztanów, żołędzi, jarzębiny, szyszek oraz pięknych kolorowych liści. Pojawił się także wrzos i dynia. Wraz z dziećmi stworzyliśmy również prace, które oddawały klimat jesiennej aury: jeleń na rykowisku wykonany za pomocą szablonu oraz metodą odciskania gąbeczki zamoczonej w farbie. Dzięki naszym zbiorom mogliśmy wykorzystać kasztany jako pomoce w nauce dodawania oraz odejmowania. Kasztany mogą nam posłużyć w różnych zabawach edukacyjnych:
> Rzucanie do celu - ćwiczenia motoryki;
> Kolorowe rzucanie – kasztany zawinięte w bibułę w kilku kolorach, aktywność bardziej zaawansowana, nauka kolorów, ćwiczenie motoryki oraz wspieranie umiejętności czytania;
> Układanie kasztanów na różnych kształtach – nauka figur geometrycznych;
> Kasztanowe memory - ćwiczenie pamięci i percepcji wzrokowej z kasztanami.
Dzień Jabłka i Dzień Drzewa
W związku z Dniem Jabłka dzieci stosując technikę wydzieranki, wykonały prace plastyczne przedstawiające kolorowe jabłka. Dzień drzewa również uczciliśmy z wychowankami przepięknymi, kreatywnymi pomysłami. Stworzyliśmy aż dziesięć kolorowych drzewek cyferkowych, które pomagają w liczeniu oraz w wizualizacji poszczególnych cyfr. Pojawiły się drzewa z opiłków po temperowanych kredkach ołówkowych, drzewka wykonane techniką frotażu, a także takie z suszonych i pokruszonych liści. Wykonaliśmy również drzewka, używając do tego patyczków do uszu oraz liści, które maczaliśmy w farbie i odbijaliśmy na kartce, na której był szablon drzewka. Mieliśmy również okazję wyklejać szablony grzybków czy liści różnymi materiałami takimi jak: ziarna zbóż, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż i sezam i drobniutki makaron. Stworzyliśmy również piękną gablotkę z naszymi pracami, w której pojawiły się przepiękne dynie i liście wykonane techniką rozcierania kredek świecowych, a także pomalowane farbami plakatowymi. W wyniku pracy wychowanków powstały także cudne jeżyki, które są symbolami jesieni.
Cele zajęć plastyczno-technicznych prowadzonych w placówce to m.in.:
W sferze poznawczej:
- stymulowanie i rozwijanie wrażliwości wzrokowej, słuchowej i dotykowej,
- rozwijanie koncentracji uwagi,
- kształtowanie podstawowych operacji umysłowych, czyli syntezy, analizy, uogólnienia;
W sferze emocjonalno-motywacyjnej:
- minimalizowanie postaw agresywnych oraz odreagowanie napięć,
- kształcenie empatycznego działania w grupie,
- pobudzanie otwartości na cudze uczucia i opinie;
W sferze działaniowej:
- rozwijanie samodzielności oraz wytrwałości,
- pobudzanie i rozwijanie ekspresyjnego wyrażania myśli poprzez wybrane formy,
- rozwijanie zdolności manipulacyjnych.
Kadra PWD Łąka
Po więcej zdjęć zapraszamy do odwiedzenia Facebooka placówki! (Link w tytule.)