Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem stworzonym przez
Związek Harcerstwa Polskiego.
- Mów o konkretach i faktach, nie fantazjuj i nie katastrofizuj, pozwól sobie na „nie wiem”.
Podkreśl, że dziś jesteśmy bezpieczni. Skupmy się na byciu w aktualnej sytuacji, tu i teraz. Nie snujmy wizji i planów na przyszłość, w tym szczególnie na „co byśmy zrobili w sytuacji x”
- Nie udawaj, że temat nie istnieje lub jest dla nas łatwy.
Nazywaj swoje emocje i nie ukrywaj ich, nie staraj się ich bagatelizować. Napięcia i tak będzie widać, a umniejszając swoim emocjom, dajesz znać drugiemu człowiekowi, że być może jego/jej emocje też nie są mile widziane.
- Nie oceniajmy emocji i reakcji naszych podopiecznych.
Dzieci mają prawo do bycia dziećmi i nieinteresowania się polityką i działaniami wojennymi, dlatego uszanuj chęć zabawy i funkcjonowania w codzienny sposób.
- Weryfikuj co dzieci wiedzą i jaka wiedza jest im potrzebna.
To dobry czas, by spytać podopiecznych czy wiedzą co to jest fake news (nieprawdziwa wiadomość) i czy mają świadomość, że nie każda informacja, jaka do nas trafia jest prawdziwa. Może mają własne pomysły na to, w jaki sposób sprawdzać informacje, a może trzeba im podpowiedzieć.
- Nie wzmacniaj poczucia bezradności - skup się na swojej strefie wpływu.
Działanie może pozwolić rozładować napięcie. Możecie podjąć rozmowę o tym, na ile takie działania są pomocne i jaki mają cel i sens. Wartościowe jest zarówno pomaganie bezpośrednie, jak np. organizowanie darów dla potrzebujących, jak i symboliczne, np. wykonanie żółto-niebieskich przypinek czy plakatów, zachęcających do udziału w zbiórce potrzebnych artykułów dla uchodźców.
powrót