Misją Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jest wspierać rodziny w tworzeniu bezpiecznych, pełnych ciepła miłości domów. Szczęśliwe dzieciństwo to stabilny start w pełne sukcesów dorosłe życie. Nasze Towarzystwo nie tylko rozumie tę potrzebę, ale również wdraża innowacyjny projekt, który stanie się odpowiedzią na wiele trudności i wątpliwości, które przeżywa wiele rodzin. Mowa tu o innowacyjnym pomyśle pedagoga rodzinnego.
W ramach projektów „Droga do domu”, „Dziecko w domu – należne miejsce” i aktualnie trwającego „Nie ma jak w domu” realizujemy nowatorskie podejście do pracy z dzieckiem. Promujemy pomysł pracy z całą rodziną i jej kompleksowe wsparcie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć środowisko dziecka i jego zachowania, a co za tym idzie wpłynąć na zmianę negatywnych. Jednym z najważniejszych zadań pedagoga rodzinnego jest zapobieganie umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, a jeśli już istnieje takie zagrożenie wspieranie rodziny w sposób, który pozwoli dzieciom do rodziny z powrotem wrócić. Funkcja pedagoga rodzinnego spełniła zamierzone cele w naszych obu projektach, gdzie łącznie do domu z pieczy zastępczej wróciło 70 dzieci , natomiast w 149 przypadkach sądy wstrzymały procedury odebrania dzieci. W naszej ocenie pedagog rodzinny był brakującym elementem pracy z dzieckiem.
Na ten moment w ramach naszej organizacji działa 39 pedagogów rodzinnych. Prezes zachodniopomorskiego oddziału TPD Zygmunt Pyszkowski, jako pomysłodawca i osoba odpowiedzialna za wdrożenie tego wyjątkowego pomysłu, planuje wdrożyć go już na stałe.
- Chcę, aby we wszystkich placówkach wsparcia dziennego zatrudniony był pedagog rodzinny, a funkcja ta została wpisana w Ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Przez ostatnie dwa lata wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie opracowywaliśmy wniosek o włączeniu zawodu pedagoga rodzinnego do ogólnopolskiego rejestru nowych zawodów. Aktualnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, przed ostatecznym wpisaniem pedagoga rodzinnego prowadzi konsultacje społeczne z organizacjami, pracodawcami i związkami działającymi na polu pomocy społecznej. – Zygmunt Pyszkowski, Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Projektem i ideą pedagoga rodzinnego zainteresował się również Prezydent Miasta Szczecin, dzięki któremu na terenie Szczecina w ramach projektu "Samodzielni – kompleksowy system wsparcia dziecka i rodziny w Szczecinie" pedagodzy realizowali prace z rodzinami. Te działania trwają od 2019 roku, a w aktualnym projekcie bierze udział 3 naszych pedagogów.