Jako Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci już od pierwszego dnia brutalnego ataku na Ukrainie zaangażowaliśmy się w pomoc dzieciom oraz ich rodzinom przebywającym w Polsce. Jednym z naszych głównych działań było zorganizowanie punktów opieki, w których dzieci mogły poczuć się bezpiecznie i znaleźć wsparcie oraz pomoc specjalistów.
- Punkt opieki nad dzieckiem oraz Pokój Matki i dziecka na Dworcu Głównym PKP Szczecin
Na dworcu znaleźliśmy się przypadkiem. Odpowiedzieliśmy na apel o brakujących kolorowankach i kredkach na punkcie informacyjnym. Okazało się, że możemy zrobić więcej, i robimy to do dziś. Na początku była to walka z czasem, aby zorganizować na dworcu punkt, który wpisze się w działania punktu informacyjnego, ale przede wszystkim wpisze się w świat dziecięcej wyobraźni. Zależało nam, aby miejsce, które stworzymy, stało się bezpieczną i przyjazną przystaniom dla dzieci i ich opiekunów. Pragnęliśmy odmienić surowe wnętrze dworca i sprawić, aby znalazło się w nim miejsce kolorowe, przytulne i przynoszące ulgę dzieciom i ich opiekunom po długiej podróży.
Każdego dnia w punkcie opieki nad dzieckiem odbywają dyżury pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy, tłumacze i wolontariusze - również Ukrainki, które uciekły przed wojną właśnie do Polski, do Szczecina i chcą przełamywać barierę językową i służyć swoim wsparciem. Zaledwie 3 tygodnie po utworzeniu punktu opieki, otrzymaliśmy możliwość przygotowania również Pokoju matki i dziecka, którego celem jest zapewnić spokojne i komfortowe miejsce dla mam, które po długiej podróży muszą zadbać o higienę swoich dzieci. Często słyszymy przerażające historie, gdzie niemowlęta nie były przebierane kilka dni w związku z podróżą lub o straszliwych cenach pampersów na granicy polsko-ukraińskiej, które potrafił sięgać 100 zł za 1 pampersa. To były niezwykle przejmujące opowieści, które z jednej strony pokazywały nam, jak silna potrafi być kobieta uciekająca z kraju objętego wojną, a z drugiej strony przerażał nas fakt, że do takich sytuacji musi dochodzić w XXI wieku.
- Punkt opieki nad dzieckiem w Centrum Pomocy „Szczecin Ukrainie” przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4
W kolejnym kroku zaangażowaliśmy się również w stworzenie miejsca dla dzieci przy Centrum Pomocy “Szczecin Ukrainie”. Większość osób przybywających do Centrum to matki z dziećmi, które potrzebują uzyskać kompleksowe i aktualne informacje, a także wsparcie doradcze w zakresie: procedur i spraw urzędowych, usług społecznych, formalności związanych z rynkiem pracy, edukacji, ochrony zdrowia. Tutaj również podjęliśmy się prowadzenia punktu opieki, w którym dzieci mogą miło spędzić czas, w trakcie kiedy ich mamy lub opiekunowie zajmują się sprawami związanymi z przybyciem do Szczecina. Takie sprawy potrafią czasami zając nawet kilka godzin, w związku z czym istnienie takiego punktu opieki jest niezbędne.
- Punkt opieki dla ukraińskich dzieci w Placówce Wsparcia Dziennego w Stargardzie przy ul. Marii Konopnickiej 1
Nasza Placówka Wsparcia Dziennego w Stargardzie oficjalnie funkcjonuje w godzinach popołudniowych, podczas których przychodzą do placówki nas podopieczni. Natomiast przed południem placówka jest pusta. Dlatego też wpadliśmy na pomysł, aby wspomóc w tym czasie rodziców ukraińskich dzieci. Stworzyliśmy w tym celu punktu opieki działający od 8.00 do 15.00. W tym czasie rodzice mogą poświęcić swój czas na zajęcie się formalnościami lub poszukiwaniem pracy, co jest niezwykle ważne, ponieważ szybkie usamodzielnienie się i integracja w nowym społeczeństwie, zabezpieczy ich dalszy byt i poprawi sytuację przebywających w Polsce dzieci.
Więcej informacji o naszych działaniach możecie znaleźć na
powrót