Dzień rozpoczął się od briefingu prasowego transmitowanego na żywo na profilu na Facebooku TPD. Następnie odbyło się spotkanie, na którym podsumowane zostały najważniejsze działania TPD z obszaru: Placówek Wsparcia Dziennego, Przedszkoli, Żłobków, realizowania projektów i finansowania działań TPD. Mieliśmy okazję podziękować i docenić naszą pracę podczas pandemii, podczas której musieliśmy podejść niestandardowo do wielu działań.
Podczas spotkania Prezes Zygmunt Pyszkowski otrzymał nagrodę Króla Maciusia od Prezesa Zarządu TPD w Koszalinie, Henryka Zabrockiego. Jest to nagroda przyznawana osobom za działania na rzecz dzieci w przedszkolach, które chcą i potrafią przekazać dobro najmłodszym.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci podsumowuje swoją działalność w latach 2019 – 2020 r.
- Tym razem jest to szczególne spotkanie, na którym nie tylko podsumujemy nasze działania w latach 2019 – 2020, ale również wymienimy się doświadczeniem zdobytym w czasie trwającej pandemii. Nasza doświadczona kadra musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z dostosowaniem wsparcia i pomocy do standardów zgodnych z wprowadzanymi restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19, czy wypracowania nowych, niekonwencjonalnych metod na pozostanie w kontakcie z rodzinami i dziećmi. Nasza praca trwała również w twardym lockdownie, nie ustaliśmy w naszych staraniach i pomocy rodzinom nawet na moment. Dwa lata, które obecnie podsumowujemy, były dla nas cenną lekcją, co możemy zmienić i poprawić, aby nieść pomoc i wsparcie tym, którzy go potrzebują. Jestem dumny z tego, że nasi działacze, wychowawcy, terapeuci, psycholodzy i pracownicy w biurze wykazali się kreatywnością, elastycznością i pomysłowością w tych trudnych czasach. – mówi Zygmunt Pyszkowski, Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działało prężnie przez cały okres pandemii na bieżąco analizując wprowadzane restrykcje i dostosowując swoją pracę do panujących realiów. W tym okresie powstało wiele inicjatyw takich jak bezpłatna infolinia „Moc Pomocy” czy transmisje na żywo w mediach społecznościowych pn. Poranek z Psychologiem. Wychowawcy tworzyli grupy na komunikatorach, aby być w ciągłym kontakcie z dziećmi, pomagać im w lekcjach czy rozwiązywać trudności, jakie przynosiła edukacja zdalna. Zostały zorganizowane jarmarki w wersji bożonarodzeniowej i wielkanocnej – w formule zdalnej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie ustała również praca biura głównego w Szczecinie, gdzie oprócz nadzoru nad pracami placówek, przedszkoli i żłobków w pandemii, trwała m.in. koordynacja uruchomionych projektów „Dziecko w Domu – Należne miejsce” i „Nie ma jak w Domu” oraz przygotowania do uruchomienia nowego projektu „W rodzinie siła” sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadaniem głównym projektów było zapobieganie umieszczania dzieci w pieczy zastępczej i instytucjonalnej oraz powrotu z tych form do rodzin naturalnych. Ogółem w dotychczas zakończonych projektach 66. Dzieci powróciło do rodzin biologicznych, a w przypadku 113 spraw sąd wstrzymał procedurę odebrania dzieci.
Raport z działania Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w latach 2019-2020 r.
Działalność na rzecz rodziny i upowszechniania ochrony praw dziecka była w latach 2019-2020 prowadzona przy wsparciu:
- 107. Środowiskowych Ognisk Wychowawczych - Placówek Wsparcia Dziennego na terenie wiejskim i miejskim w tym:
- 5. Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży m.in. z ADHD, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa;
- 44. Przedszkoli i Punktów Przedszkolnych wpisanych do rejestru działalności oświatowej Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów dla dzieci 3-5 lat;
- 4 Żłobki
- 1. Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym w Myśliborzu;
- 1. placówka Opiekuńczo – Wychowawczo–Terapeutyczna w Koszalinie;
- 26. Specjalistycznych Kół Samopomocowych dla rodziców dzieci chorych i niepełnosprawnych;
- 4. Ośrodki Specjalistyczne w tym:
- Rodzinny Ośrodek Interwencyjno–Mediacyjny TPD w Szczecinie;
- Ośrodek Wsparcia Rodziny TPD w Połczynie Zdroju;
- Ośrodek Metodyczno- Szkoleniowy TPD w Szczecinie;
- Ośrodek metodyczny KKWR Filia Koszalin przy Oddziale Okręgowym TPD w Koszalinie;
- Z naszego ramienia działa 5. Społecznych Rzeczników Praw Dziecka – w Szczecinie, Koszalinie, Wałczu, Szczecinku, Kołobrzegu;
- 23. Punkty Poradnictwa Rodzinnego;
Środowiskowe Ogniska Wychowawcze funkcjonowały od poniedziałku do piątku minimum 4 godziny dziennie oferując opiekę dla 2335. dzieci i młodzieży. W trakcie pandemii na skutek zawieszenia pracy placówek rodzice i dzieci kontaktowali się z wychowawcami zdalnie przy użyciu telefonów lub komunikatorów w mediach społecznościowych. Dzieci nieprzerwanie otrzymywały pomoc w zadaniach domowych i nadrabianiu zaległości szkolnych, natomiast rodzice wsparcie psychologów i prawnika.
5 Ognisk Wychowawczych działało jako Specjalistyczne placówki dla dzieci z zespołem Downa, z ADHD i zespołem Aspergera wspierając dzieci, młodzież, a także rodziców. Ogółem placówki te obejmowały opieką 206 wychowanków.
39 Placówek Wsparcia Dziennego realizowało swoje działanie wzbogacone o stanowisko Pedagoga Rodzinnego, którego głównym zadaniem było objęcie wsparciem całych rodzin, zwłaszcza zagrożonych umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, bądź rodzin, których dziecko już w pieczy przebywało. Łącznie w 2020 roku z rodzinami pracowało 39. Pedagogów rodzinnych.
Ośrodki rodzinne, interwencyjne i szkoleniowe
Ogółem z Ośrodku Rodzinnym w Szczecinie, Połczynie Zdroju, 27. Punktach poradnictwa rodzinnego oraz z pomocy społecznych Rzeczników Praw Dziecka TPD skorzystało ponad 1240 rodzin.
W latach 2019-2020 Ośrodek w Szczecinie wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka interweniował w ponad 380 sprawach obejmując opieką 983 uczestników. Zostało udzielonych blisko 500 porad prawnych, głównie z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i karnego. Najczęściej sprawy dotyczyły: ustalenia kontaktów z dzieckiem, zmiany ich formuły lub utrudniania tego kontaktu przez jednego z rodziców; sprawy dotyczące alimentów; sprawy ustalenia miejsca pobytu dziecka i sprawy porwania rodzicielskiego.
Ośrodek Wsparcia Rodziny w Połczynie Zdrój zorganizował pomoc 117 rodzinom będącym w kryzysie przez zapewnienie poradnictwa rodzinnego, psychologicznego i prawnego.
Żłobki i Wychowanie przedszkolne
W 2020 roku Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło kolejny etap wspierania rodzin uruchamiając 2 nowe placówki opieki nad małymi dziećmi – żłobki w Stargardzie i Suchaniu dla 64 dzieci. Dodatkowo w Oparznie i Kluczewie (gmina Świdwin) były prowadzone 2 żłobki przed Oddział Koszaliński – łącznie dla 16 dzieci.
W latach 2019-2020 TPD prowadziło łącznie 44 przedszkola i punkty przedszkolne.Ogółem zapewniono opiekę i edukacje dla 831 dzieci w wieku 3-5 lat.
Specjalny ośrodek Szkolno-Wychowawczy TPD w Myśliborzu
W ramach działalności w 2019-2020 roku w ośrodku przebywało 24. wychowanków z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz sprzężeniami. W Ośrodku przebywały dzieci i młodzież od 7 roku życia do ukończenia Podstawowej Szkoły Specjalnej, Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, nie dłużej niż do ukończenia przez nich 23 lat.
Specjalistyczne Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
W latach 2019-2020 działało 12 kół samopomocowych dla rodziców dzieci chorych i niepełnosprawnych, obejmując opieką 732. dzieci.
Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego dla Dzieci z Zespołem Downa
W placówce prowadzone były działania rehabilitacyjne dla 25 osób niepełnosprawnych z Zespołem Downa. W placówce realizowany był projekt pn. „Droga do niezależności”. Projekt zakładał działania 7 dni w tygodniu dla 50 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16 r.ż. oraz osoby ze stopniem niepełnosprawności powyżej 16 r.ż. do 35 r.ż.
Wypoczynek dzieci, młodzieży i osób wychowujących dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej
W ramach wypoczynku prowadzone były półkolonie w miejscu zamieszkania, wycieczki autokarowe, biwaki, kolonie socjoterapeutyczne i inne formy wypoczynku. Łącznie we wszystkich formach wypoczynku wzięło udział 4552. dzieci i młodzieży oraz 49. rodziców.
Programy i projekty
Kontynuowano realizację projektu „Żółtego Talerza” fundacji Kulczyk Foundation, mającego na celu poprawę jakości żywienia dzieci w 27 placówkach – jest to ponad 110 000 posiłków wydanych w formie posiłku w placówkach lub w formie paczki żywnościowej podczas zamknięcia placówek w pandemii.
TPD kontynuowało projekt „Niemowlak” umożliwiający wypożyczanie sprzętu dziecięcego tj. wózków, łóżeczek, wanienek oraz stolików do karmienia. Z projektu mogą korzystać wszystkie rodziny będące w potrzebie, jednak pierwszeństwo mają rodziny wieloraczków będących w trudnej sytuacji życiowej.
31 stycznia 2020 r. zakończono realizacje projektu „Dziecko w domu należne miejsce” – realizowanego w oparciu o 55 Placówek Wsparcia Dziennego, w których działało 23. Pedagogów rodzinnych. Z projektu skorzystało 345rodzin i 825dzieci na terenie 8 powiatów i 12 gmin. W ramach projektu 38. Dzieci powróciło do rodzin biologicznych z pieczy zastępczej lub instytucjonalnej, a w przypadku 95. Prowadzonych przez sądy sprawdecyzja o odebraniu dziecka rodzinie biologicznej została wstrzymana.
W latach 2019-2020 TPD realizowało projekt „Nie ma jak w domu”, w ramach którego działało 11 pedagogów rodzinnych. Z projektu skorzystało 110 rodziców i 165 dzieci z terenów 5 powiatów i 6 gmin. Projekt jest realizowany do 31.07.2022.