Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Co roku święto te skupia się na konkretnym temacie. Tym razem jest nim: "Sprawmy, aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie stały się światowym priorytetem". 
Wydaje się to niezwykle ciężkim przedsięwzięciem - zaangażowanie całego świata w skupienie się na zdrowiu psychicznym. Jednak jeśli spojrzymy z innej strony, każdy ma swój własny mały świat, złożony z nas samych i osób nam najbliższych. Może dzisiaj jest właśnie dzień w którym ustalisz zdrowie psychiczne jako swój priorytet “globalny”? 

Zapraszamy Was do przeczytania artykułu napisanego przez naszą psycholog i psychoterapeutkę, Małgorzatę Gole-Chmielewską.
 
Zdrowie psychiczne i świadomość społeczna

Zdrowie psychiczne jest ważnym zagadnieniem od zawsze, cieszę się, że mamy tego coraz większą świadomość społeczną. Dobrostan psychiczny jest równie ważny dla zdrowia człowieka jak fizyczny.

Zdecydowanie widać zmianą w podejściu do zdrowia psychicznego przez ostatnie lata. Coraz więcej mówi się o higienie psychicznej, odczarowuje się choroby i zaburzenia psychiczne, urealniając, że są to poważne choroby, które wymagają leczenia.

W przestrzeni publicznej wiele jest kampanii dotyczących normalizowania chorób i zaburzeń psychicznych – pokazujących, że nie jest to coś, czego trzeba się wstydzić czy co ukrywać, ale coś, czym trzeba się zaopiekować.

Korzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry powoli przestaje być tematem tabu. Oczywiście nie jest jeszcze idealnie i wciąż w mojej pracy spotykam się z powielanymi mitami, że na depresję wystarczy iść poćwiczyć, a na anoreksję zacząć jeść.

Wiele osób żartuje z objawów psychopatologicznych, ale też z tematu śmierci samobójczych czy samouszkodzeń nie zdając sobie sprawy, jak ogromne cierpienie budzi to w osobach doświadczających trudności. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale zdecydowanie widać zmianę w dobrym kierunku co napawa nadzieją i optymizmem.

Myśląc o tym co jeszcze mnie porusza w pracy z Młodymi Ludźmi, a także pokazuje dobry kierunek zmian społecznych, jest to, że dzieci i młodzież odwiedzająca mój gabinet są bardzo świadomi swoich potrzeb, również tych związanych z potrzebą specjalistycznego wsparcia psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. To wspaniałe słuchać, jak polecają sobie nawzajem kontakt ze specjalistą, jak proszą rodziców o możliwość umówienia wizyty – czasami mam nawet refleksję, że zdarza się tak, że to właśnie Młodzi Ludzie są bardziej świadomi swoich potrzeb i ważności dbania o zdrowie psychiczne niż ich rodzice.

Dla mnie to zawsze bardzo budujące gdy dowiaduję się, że Osoba odwiedzająca mój gabinet sama prosiła rodziców o spotkanie z psychoterapeutą. Wierzę głęboko, że dzięki tej świadomości Młodych Ludzi ze świadomością na temat zdrowia psychicznego będzie tylko lepiej.

- Małgorzata Gola-Chmielewska - psycholog, psychoterapeuta

powrót

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk