31 lipca w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się oficjalnie podpisanie umów na dalsze wsparcie obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną na Pomorzu Zachodnim. Zarówno Zachodniopomorski odział TPD jak i oddział okręgowy w Koszalinie otrzymały finansowanie na utrzymanie dotychczasowych działań jak i rozwój kolejnych.
- Wszystkie nasze dotychczasowe działania będą kontynuowane, a dzięki środkom otrzymanym od Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego będziemy mogli rozwijać pomoc dla tych najbardziej potrzebujących. – mówił Zygmunt Pyszkowski Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału TPD podczas spotkania w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Wsparcie oferowane przez oddziały Towarzystwa Przyjaciół Dzieci trwa nieprzerwanie od pierwszego dnia wybuchu wojny i obejmuje osoby najbardziej potrzebujące. Pomoc odbywa się w ramach prowadzonych działań TPD w zakresie zapewnienia opieki dla matek i dzieci, pomocy w ustabilizowaniu życia w nowym kraju, poradnictwo prawne, psychologiczne i pedagogiczne, a także przez prowadzenie punktów informacyjnych m.in. punktu na dworcu głównym PKP w Szczecinie i tworzenie grup wsparcia dla rodziców w ramach Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny TPD w Szczecinie.
- Wsparcie ukraińskiej młodzieży, dzieci i ich rodziców odbywa się w ramach systemowych działań prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Mówimy tu o placówkach wsparcia dziennego, które prowadzimy w całym województwie, o żłobkach i przedszkolach, ale również o specjalistach, którzy pomagają rozwiązywać trudności związane z edukacją, dostępem do opieki, nauce języka polskiego, radzenia sobie ze stresem i kryzysami występującymi w rodzinie. Chciałbym podkreślić, że to wsparcie nie odbywa się kosztem polskich dzieci. Powstaliśmy po to, aby wspierać dzieci i pomagać im przezwyciężać trudności i wzywania jakie stawia przed nimi los. Wspieramy dzieci w naszym regionie, bez względu na ich narodowość, wyznanie czy pochodzenie. Podejmowane przez nas działania są zawsze wynikiem pewnej potrzeby. My po prostu na tą potrzebę staramy się odpowiadać racjonalnie i odpowiedzialnie. – Zygmunt Pyszkowski, Zachodniopomorskie TPD.
- Oferowana przez nas formuła pomocy zmienia się, bo zmieniają się również potrzeby. Rok temu oferowaliśmy uchodźczyniom paczkę pampersów, a dzieciom plecaki szkolne bo taka była potrzeba, dziś potrzeby są inne. Dziś potrzebne jest wsparcie w integracji z otoczeniem, wsparcie w zakresie informacyjno-organizacyjnym przy załatwianiu spraw i procedur administracyjnych, wsparcie emocjonalne dla dzieci i młodzieży w przeżywaniu emocji, budowaniu relacji z otoczeniem. To nie jest tak, że rodzina wyjeżdża z Ukrainy i po przekroczeniu granicy ich świat zmienia się w bajkę. To co dzieję się za granicami w ich kraju nadal ich dotyczy, nadal budzi emocje, lęk i strach. Rodziny się usamodzielniają, jednak tak jak i w polskich rodzinach, zdarzają się kryzysy, nastoletni bunt, bezsilność rodzicielska i trudności wychowawcze. W tych przypadkach – my TPD po prostu jesteśmy, czy to w naszych placówkach wsparcia dziennego, czy w prowadzonych punktach opieki, czy w punktach informacyjnych. Jesteśmy, słuchamy i podpowiadamy – jak można zaradzić pierwszym trudnościom, nim przerodzą się w poważniejszy kryzys i rozpad rodziny. – Angelika Muchowska, rzecznik prasowa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Obecnie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadzi następujące działania dla obywateli Ukrainy:
- Punkt opieki dla dzieci przy Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 4
- Punkt informacyjny na Dworcu Głównym PKP w Szczecinie
- Opieka nad matkami i dziećmi w Punkcie Recepcyjnym przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie
- Punkt opieki dla dzieci w Stargardzie ul. Konopnickiej 1
- Punkt opieki dla dzieci w Koszalinie przy Zespole Szkół nr 10 im. Bolesława Chrobrego
Więcej o projekcie na: http://www.tpd.szczecin.pl/start/pomoc-ukrainie
Kontakt dla mediów: Angelika Muchowska, 515 755 588